Octopus Press je publikační platforma PLATO, městské galerie současného umění.

csen
Ⅰ.
Stanislav Kolíbal

Olympia

  • obraz

Fotografie: Stanislav Kolíbal

Tři černobílé snímky ruin starověké Olympie pořídil český umělec Stanislav Kolíbal v říjnu roku 1957, kdy se zúčastnil zájezdu do Řecka pořádaného cestovní kanceláří Čedok pro Československý svaz výtvarných umělců.

V té době byl ve své vlastní tvorbě ještě plně zaujat napínáním figurálních motivů až na jejich samou mez. Nicméně už od počátku následujícího desetiletí se umělcův zájem obrací ke geometrii a prostorovým vztahům jako metafoře hodnotových dimenzí lidského života. První ozvěnu řecké zkušenosti, zachycené na publikovaných fotografiích, lze zachytit v Kolíbalově Papírovém reliéfu z roku 1963, kde se kruhové výseče vrství přes sebe a naši pozornost poutá lámání obrysů a hra stínů. Toto dílo stojí na počátku dlouhé řady pozdějších reliéfů a kreseb. Autorova zřejmá formativní zkušenost řecké cesty se pak zcela vědomě vrací ve dvou rozměrných objektech z roku 1999 nazvaných jednoznačně Olympie I a Olympie II. „Jde o obraz konce. Jsem přesvědčen, že nastává jiná doba, nebo už nastala.“ Takhle Kolíbal komentoval své objekty v roce 2003 u příležitosti velké monografické výstavy v českokrumlovském Egon Schiele Art Centrum.

Marek Pokorný

Stanislav Kolíbal (*1925) je český výtvarný umělec, autor řady realizací ve veřejném prostoru a architekt mnoha významných výstav a expozic. Fotografie publikujeme s laskavým svolením autora.

  • Jazyk
  • Typ